В Росії лунають заяви силою примусити Україну до дружби.
Російська Федерація зацікавлена в тому, щоб Україна не випала із зони стратегічних інтересів Кремля. Запорукою цьому стало б входження України до Митного союзу, що дозволило б зміцнити соціально-економічні та політико-правові відносини двох пострадянських країн. Ще однією важливою складовою співпраці є питання про статус Севастополя, яке не раз ставало об’єктом протиріч між слов’янськими країнами. В останній час йдуть взаємні звинувачення у відступі кожної із сторін від принципів слов’янської солідарності. Сьогодні залишається багато знаків запитання відносно перспектив відновлення прозорих та взаємовигідних відносин між країнами.
Росія повинна провести «операцію з примусу України до дружби». Про це на круглому столі в Севастополі, присвяченому кризі російського руху в Криму, заявив капітан 1 рангу Чорноморського флоту Сергій Горбачов, військовий журналіст і політолог.
«В жодному разі не торкаючись суверенітету України, Москва повинна провести операцію з примусу України до дружби. Грузію ми бачили. А поки що «Газпром» у нас займається одним, інші організації – іншим. Повинен бути полководець, план, тактика, стратегія. На ділі ж все виходить на рівні хороших, але незначних справ – начебто твори з російської мови, роздачі Георгіївських стрічок», – сказав офіцер.
Горбачов нагадав, що в 2013 році святкуватиметься два ювілеї – «65 років наділення Севастополя особливим статусом і 20-річчя ухвалення Верховною Радою РРФСР постанови про федеральний статус Севастополя». На думку офіцера, сьогодні Москва приділяє надзвичайно мало уваги Севастополю. «Пішов Лужков – і все закінчилося. Прийшов Сердюков – скоротив до мінімуму культурно-гуманітарну сферу. У 1993 році не було на площі Нахімова куди яблуку впасти, зараз на мітинг в кращому випадку виходить близько 100 осіб. Немає мети, вона не визначена, немає завдань. Потрібно визнати, що проблема флотська не вирішена – щось хитнеться в Києві, і знову патрулі будуть зупиняти моряків ЧФ на вулицях Севастополя, а ДАІ – російські БТРи. Все це цілком реально», – наголосив Горбачов.
«Проросійські сили повинні зосереджуватися не на російській мові – а на прийомі закону про статус Севастополя, щоб севастопольці самі обирали свого мера», – вважає військовий [1].
Україна і Росія мають багато спільного як в плані відновлення традиційних обсягів товарообороту, так і встановлення добросусідських відносин у гуманітарній сфері. Наростання потенціалу протистояння не вигідне жодній із сторін, оскільки вже «хронічна» економічна криза планетарного масштабу не дає права створювати штучні бар’єри у відносинах між стратегічними партнерами.

|